Azərbaycan Ermənistana daşınan malların tranzitinə icazə verməklə blokadada olan İrəvana doğru bir addım atıb. Bu, şübhəsiz ki, Ermənistanla sülh yolunda atılan vacib bir addımdır.
BUTA.TV xəbər verir ki, bunu rusiyalı politoloq Dmitri Solonnikov deyib.
“Nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin açılmasından ən çox Ermənistan faydalanacaq, yük axını oradan axacaq. Eyni zamanda, müqavilələrdə iştirak edən digər ölkələr də iqtisadi faydalarını əldə edəcək. Cənubi Qafqazdan keçən bir sıra nəqliyyat marşrutlarının meydana çıxması yenə də iqtisadi faydalara yönəlmiş alternativlər şəbəkəsi yaradacaq. Azərbaycan və Ermənistan arasında nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin tədricən inkişafı ilə ticarət yaxşılaşa bilər. Bütün bunlar proseslərdə iştirak edənlər: azərbaycanlılar və ermənilər arasında birbaşa təmasları nəzərdə tutacaq. Azərbaycan ictimaiyyətinin nümayəndələri İrəvana səfər edib və orada erməni həmkarları ilə ünsiyyət qurublar. Gələcəkdə Ermənistan ictimai nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri gözlənilir. Beləliklə, iki ölkə arasında sülhün bərqərar olması istiqamətində kifayət qədər yaxşı addımlar atıldığını demək olar”, - o bildirib.