İran İslam Respublikası regional geosiyasi xəritədə Tehranın bütün tərəflər üçün faydalı olduğuna inandığı dəyişikliklərə qarşı çıxmaq kimi uzunmüddətli siyasətinə sadiq qalır.
BUTA.TV Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki, bunu İranın Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədian Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanla telefon danışığında bildirib.
Söhbət zamanı tərəflər regional və ikitərəfli məsələlərin geniş spektrini müzakirə ediblər. Əhmədian İranın sarsılmaz mövqeyini və regionun geosiyasi mənzərəsindəki istənilən dəyişikliyə qarşı diqqətini vurğulayıb.
Öz növbəsində, A.Qriqoryan həmkarına Ermənistan və Azərbaycan arasında davam edən danışıqlarda son hadisələri təqdim edərək, Ermənistanın regional tranzit marşrutları ilə bağlı mövqeyinin dəyişməz qaldığını vurğulayıb.
Söhbət zamanı Əhmədian İsrailin İrana hücumunu pislədiyinə görə Ermənistana da minnətdarlığını bildirib.
O, İranın regional sərhədlərin dəyişdirilməsi cəhdlərini ardıcıl olaraq rədd etməyə davam edəcəyini bir daha vurğulayıb.
Tərəflər həmçinin Ermənistan-İran ikitərəfli əlaqələrinin, xüsusən də iqtisadi sahədə fəallaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıblar.